Wybierz język

Technologia i infrastruktura płatnej telewizji

Centrum nadawcze

Nasze centrum nadawcze mieści się w Warszawie i umożliwia nam emitowanie kanałów telewizyjnych na wykorzystywane przez nas transpondery na satelitach Hot Bird. Niektóre z oferowanych przez nas kanałów telewizyjnych są emitowane przez nadawców tych kanałów lub przez podmioty trzecie. Według naszej wiedzy nasze centrum nadawcze wybudowane w 2006 roku i rozbudowane w 2009 roku jest jednym z największych w Polsce. W 2012 roku przeprowadziliśmy kolejną modernizację systemów emisyjnych, która umożliwia nam playout nawet 100 kanałów telewizyjnych. Centrum wyposażone jest w najnowsze systemy informatyczne oraz układy audio i wideo, umożliwia nam nadawanie kanałów telewizyjnych w jakości SD i HD.

W celu zabezpieczenia przed ryzykiem uszkodzenia lub wyłączenia naszego centrum nadawczego lub jego części nasze urządzenia służące do nadawania, przesyłania i multipleksowania posiadają zabezpieczenia w kluczowych punktach zespołu. Ponadto, w razie potrzeby, Eutelsat zobowiązany jest do zapewnienia nam pojemności zastępczej. W 2013 roku rozpoczęliśmy wyposażanie w urządzenia nadawcze zapasowego centrum uplinkowego.

Dekodery

W listopadzie 2007 roku rozpoczęliśmy produkcję własnych dekoderów SD, a w kwietniu 2010 roku wprowadziliśmy do produkcji dekodery HD.

Naszą linię produkcyjną opuściło dotychczas dwanaście modeli dekoderów:

  • cztery do odbioru sygnału w standardowej jakości (MINI, Familijny, F300 i M100);
  • pięć umożliwiających oglądanie telewizji w wysokiej rozdzielczości, w tym jeden z wbudowanym twardym dyskiem i funkcją nagrywania (HD 5000, HD 6000, MINI HD 2000, HD 3000, PVR HD 7000);
  • trzy modele w standardzie transmisji DVB-T (T-HD 1000, T-HD 210 i T-HD 200)
  • oraz dysk twardy USB o pojemności 320 GB (DTU 320).

W ostatnim czasie do naszych dekoderów HD zaoferowaliśmy moduł Wi-Fi, dzięki któremu można podłączyć bezprzewodowo dekoder do Internetu i zyskać dostęp do największej telewizji internetowej IPLA na dekoderze.

Wszystkie modele produkowanych przez nas dekoderów do odbioru telewizji w wysokiej rozdzielczości wyposażyliśmy dodatkowo w dostęp do aplikacji IPLA, dzięki której po podłączeniu dekodera do Internetu użytkownik może korzystać z zasobów naszej telewizji internetowej. W ramach oferty abonenci mogą również korzystać na naszych dekoderach z usługi Multiroom HD.

W 2013 roku wyprodukowane przez nas dekodery stanowiły ponad 90% wszystkich sprzedanych lub udostępnionych przez nas dekoderów. Według stanu na koniec grudnia 2013 roku w sumie w naszej fabryce zostało wyprodukowanych już ponad 5 mln dekoderów, w tym ponad 3,3 mln dekoderów HD.