Wybierz język

Technologia i infrastruktura usług dostępu do Internetu

Sieć

Usługa szerokopasmowego dostępu do Internetu realizowana jest poprzez infrastrukturę radiową spółek grupy kapitałowej Midas S.A. (Mobyland, CenterNet, Aero2) i spółki Polkomtel. Umowa z Mobyland zapewnia nam dostęp do usług bezprzewodowego transferu danych na częstotliwości 1800 MHz i 900 MHz w technologii LTE i HSPA+, natomiast porozumienie trójstronne z Mobyland i Polkomtel Sp. z o.o. zapewnia nam dostęp do usług bezprzewodowego transferu danych na częstotliwości 900 MHz i 2100 MHz w technologii EDGE/GPRS i HSPA/HSPA+.

W styczniu 2012 roku Międzynarodowy Związek Telekomunikacji (ITU) uzgodnił kolejny standard technologii mobilnej. ITU podjęło decyzję, że rozwiązania “LTE-Advanced” oraz “WirelessMAN-Advanced” otrzymają wspólną nazwę IMT-Advanced. IMT-Advanced zastąpi w przyszłości standard IMT-2000 rozwijany od 2000 roku i nazwany popularnie technologią 3G. Docelową prędkością oferowaną przez technologie zgodne ze standardem IMT-Advanced będzie 100 Mb/s w ruchu (np. jazda samochodem) oraz 1 Gb/s stacjonarnie (poprzez sieć mobilną). Określenie 4G pozostaje niezdefiniowane, ale nadal jest używane przez operatorów wykorzystujących technologie LTE, HSPA+ oraz WiMax.

Sprzęt internetowy

Oferujemy najbardziej zaawansowane technologicznie modemy, routery i tablety umożliwiające szerokopasmowy dostęp do Internetu. Cena sprzętu zależy od warunków podpisanej umowy i wykupionego przez abonenta pakietu danych. Z reguły im dłuższy czas trwania umowy i większy pakiet danych, tym niższa cena sprzętu i większy wybór dostępnych modeli.

Do świadczenia usług szerokopasmowego dostępu do Internetu w technologii LTE używamy najnowocześniejszych modemów, które pracują również w technologiach HSPA/HSPA+ i EDGE/GPRS. Dzięki takiemu rozwiązaniu klienci Cyfrowego Polsatu, używając jednego modemu, mogą korzystać z Internetu zarówno w technologii LTE, jak i HSPA/HSPA+, a także z technologii EDGE/GPRS obejmującej swym zasięgiem całą Polskę.

Obecnie oferujemy pięć takich modemów:

  • modem Huawei E3276 umożliwiający pobieranie danych z prędkością do 150 Mb/s;
  • modem LTE kategorii 4 – Huawei E3272;
  • modemy Huawei E398, ZTE MF821 i ZTE MF823 z maksymalną prędkością pobierania danych do 100 Mb/s.

W ofercie modemów obsługujących technologię HSPA proponujemy ponadto następujące modele: wyprodukowany w naszej fabryce modem Cyfrowy Polsat B150 oraz nabywane modemy ZTE MF669, Huawei E367 i Huawei E3131.

Modemy są kompatybilne ze wszystkimi komputerami przenośnymi i stacjonarnymi wyposażonymi w port USB 2.0 oraz obsługują większość wiodącego oprogramowania komputerowego. Urządzenia oferowane są również w zestawie z anteną zewnętrzną magnetyczną (parapetową) lub “kominową”, wydawaną na życzenie klienta. Zastosowanie anteny pozwala poprawić jakość odbieranego sygnału oraz zwiększa obszar dostępności usługi i przekłada się na wzrost szybkości transmisji danych.

Naszym abonentom proponujemy również pierwszy na rynku tablet, który został wyposażony w moduł obsługujący technologię LTE do 100 Mb/s – Samsung Galaxy Tab 8.9 LTE, oraz tablet Huawei MediaPad 10.1 LTE 150, który daje możliwości korzystania z sieci z prędkością do 150 Mb/s. Urządzenia te obsługują również technologię HSPA+.

Oferujemy także inne modele tabletów: Samsung Galaxy Tab 2 7.0 3G, Manta MID9701 9,7″ Wi-Fi, Manta MID802 8″ Wi-Fi, Ferguson S3 7″ Wi-Fi DVB-T (z wbudowanym tunerem DVB-T i funkcją GPS) oraz Prestigio Multipad 2 Ultra Duo 8.0 3G, a także laptopy Acer Aspire E1 z systemem Windows 8, które za pośrednictwem modemu umożliwiają szybkie i łatwe połączenie z siecią Internet.

W naszej ofercie mamy także kilka modeli routerów, w tym router stacjonarny Huawei B593u dający możliwość pobierania danych z prędkością do 150 Mb/s, który obsługuje technologie LTE/HSPA+/HSPA/UMTS/EDGE/GPRS.